Biografie

Než si začal Tomáš Hudera říkat Boleslavský písničkář, ušel kus cesty, jež byla lemována hudbou. Stejně jako pro mnoho jiných malých dětí byla i pro něho první zkušeností s hudebním nástrojem sopránová zobcová flétna. Ta v jeho srdci ale hluboký otisk nezanechala. Po několika letech snahy o sžití se s nástrojem dechovým se nakonec rozhodl pro změnu v podobě strun – kytaru. Tohle už byla láska, které zůstal věrný dodnes.

Tomášovým velkým učitelem hry na klasickou kytaru byl na ZUŠ v Mladé Boleslavi pan Alexandr Visič, který jej vedl od úplných počátků po mnoho dalších let. Vedle španělky experimentoval Tomáš nějaký čas i s kytarou elektrickou, ale brzy zjistil, že to není jeho hudební šálek kávy. Kromě kytary ho však zajímal i zpěv, a proto začal navštěvovat hodiny klasického zpěvu u ředitele ZUŠ Mladá Boleslav, pana Kamila Šádka. Díky této průpravě se stal členem amatérského souboru Black Velvet, s nímž nastudoval muzikál Daniela Landy Krysař. Během dvou let účinkování v souboru odehrál v hlavní roli jako krysař přibližně deset vystoupení – zejména v pražském Klubu Mlejn.

Načerpané hudební zkušenosti pomohly Tomáši Huderovi v jeho další roli – tentokrát už ne na prknech divadla, ale za katedrou. Dva a půl roku působil jako učitel hudební nauky na základní škole v Benátkách nad Jizerou. Školní sbor, který na škole založil, si jeho členové velice oblíbili.

Promo focení Promo focení Promo focení Promo focení Promo focení

Postupem času se Tomáš skládáním vlastní hudby a vlastních textů začal profilovat jako písničkář. Velice významným okamžikem v jeho hudebním životě bylo setkání s vynikajícím houslistou (Two Voices) Vladimírem Iljičem Pecháčkem, který ho začal doprovázet na většině vystoupení. Zajímavostí těchto vystoupení Tomáše a Vladimíra je fakt, že spolu nikdy nezkoušeli. Jejich souhra je založena na Vladimírově odečítání akordů z Tomášova hmatníku a jeho okamžité improvizaci. V případě, že Tomáš vystupuje bez Vladimíra, doprovází svou kytaru (klasickou „šestistrunku“ hodlá v budoucnu doplnit „dvanáctistrunkou“) ještě hrou na foukací harmoniku.

Hosté na vystoupeních

Častým hostem na vystoupeních Boleslavského písničkáře Tomáše Hudery je jeho bratr Martin, jehož texty tvoří část Tomášova hudebního repertoáru. Martin v roli hosta vystupuje zpravidla jako recitátor nezhudebněných básní vlastní tvorby. Přesto, že má rovněž zkušenosti zejména s hudebními dechovými nástroji (flétny, saxofon, foukací harmonika) a dva roky byl členem studentské hudební skupiny, dává přednost tvorbě literární. Vedle spolupráce s Tomášem se jeho literární snaha ubírá směrem k básnické tvorbě pro děti.

Dalším hostem, který Tomáše Huderu doprovází je houslista Vladimír Iljič Pecháček, který je členem tria Two Voices a jehož velkým vzorem je ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij. Několik let hrál v Originálním pražském synkopickém orchestru. Později ho však zlákala jiná muzika, a tak se začal věnovat lehčím žánrům. Kromě hudby Vladimíra naplňuje práce se slovy. Dříve působil jako zprávař a dopravní komentátor v různých rádiích. V současné době ho můžete zahlédnout v ranním vysílání ČT1, kde informuje o aktuální dopravní situaci na českých silnicích.

Koncert v Kavárně literární Koncert v Kavárně literární Koncert ve Floře, Bakov nad Jizerou Koncert v Rybce září 2012 Vánoční koncert v Rybce 2012

Domovské scény

Domovskými scénami Tomáše Hudery, v téhle chvíli už Boleslavského písničkáře Tomáše Hudery, jsou mladoboleslavská restaurace Rybka a Kavárna literární v tomtéž městě. Repertoár je tvořen písněmi, jejichž hudba je bez výjimky dílem zmíněného písničkáře. Texty jsou pak z velké části rovněž vlastní, doplněné o texty Tomášova bratra Martina a několik básní Charlese Baudelaira, přeložených českými básníky. Vedle písňové tvorby připravuje Tomáš hudebně-dramatický projekt o Charlesi Baudelairovi, jemuž je věnována jiná část této webové stránky.

Vánoční koncert v Rybce 2012 Vánoční koncert v Rybce 2012 Koncert v Rybce září 2012 Koncert v Kavárně literární

Spřátelené weby a odkazy


Two Voices
infolk.cz - písně v lidech