Pocta Charlesu Baudelairovi

Prokletí básníci mě provázejí od střední školy, kde jsou zahrnuti v osnovách literatury. V té době už jsem měl velmi kladný vztah k poezii, který navíc prohluboval můj bratr Martin, jenž je hodně literárně nadaný a k prokletým básníkům má také blízko. Ze všech nejvíc mě zaujal právě Charles Baudelaire. Tuším, že někdy během čtvrtého ročníku na střední jsem si koupil malou sbírečku jeho básní s názvem Má temná krásko. Její obsah si mě okamžitě získal a po pár měsících jsem se dal i do zhudebňování některých sonetů. U toho to dlouhou dobu zůstalo, až mě minulý rok, někdy během jara/léta, napadla myšlenka udělat menší projekt věnovaný právě Ch. Baudelairovi. Několik měsíců jsem ho tedy nosil v hlavě a nemohl přesně přijít na to, jak projekt uchopit. Původně jsem měl v plánu udělat jen hudební program s vloženými recitacemi jeho děl, ale to mi přišlo moc strohé a stále mě ta myšlenka úplně nenaplňovala. Nakonec jsem skončil u projektu, který bude mít širší záběr a jeho tvorba a následné nastudování bude o dost náročnější.

Bude se jednat o hudebně-dramatické představení, které bude mít plnohodnotnou dějovou linku s dialogy, převážně rýmovanými, a písněmi, které budou děj doprovázet a zároveň doplňovat. Na dialozích jsem začal pracovat letos v únoru, ale scénář ještě není zdaleka dokončený. Pár písní do projektu je již hotových, s některými se můžete setkat během mých živých vystoupení. V představení by měly zaznít i básně v Baudelairově rodné řeči, tedy francouzštině.

Zde na stránkách mám v plánu jednou za čas uveřejnit aktuální posun, případně text písně či úryvky dialogů. Termín dokončení projektu a plánovanou premiéru se včas dozvíte na těchto stránkách, ale žádný, ani přibližný nástřel data dávat nebudu. Je to běh na dlouhou trať. Mám však výhodu, že se hudbou neživím. Ta je pro mě radostí a odreagováním se, takže píšu pomalu, v klidu a jen když mám chuť :)

…..
9.4.2013
Na projekt jsem se v posledních týdnech docela zaměřil. Každý den se mi hlavou honí myšlenky, jak vše poskládat, různé dialogy a písňové texty. Dal jsem dohromady hrubou kostru výstupů první poloviny představení, která by měla být dlouhá kolem 40 minut. Je to však hodně hrubý odhad. Všechny texty nejsou dopsané, ale představa už je celkem ukotvená.
V první části budou k slyšení písně Veronique, kterou už můžete slýchat i na koncertech, dále Vzpomínka na ni (její demo si můžete pustit zde na stránkách) a píseň Zpověď, která je nejnovějším textem projektu. V plánu mám ještě napsat píseň pro postavu Caroliny Dufays (Baudelairova matka).

…..
9.6.2013
Píseň Zpověď bude takovým mezníkem mezi první a druhou částí vystoupení.

Charles sedí v krčmě s pár přáteli, popíjí a nemůže se srovnat se svým údělem odplout…

Nechat se unášet,
mít svůj životní proud
Však dnes tu jsem naposled,
pak musím plout

Do země daleké,
tam za obzor
Když otci se nelíbí
můj postoj, můj vzdor

Ale proč diplomat?
Proč obchodník?
Radši bych s básněmi
šel na chodník

Proč chodit se smetánkou
na obědy?
Chci si svůj život žít
bez nápovědy

Cítím už ve vlasech
ten vítr svěží
Já pluju snad až tam,
kde nezasněží

Na márách snad by líp
mi teď bylo
Už po měsíc toužím,
aby mě děvče políbilo

Cítím, že tělo mé
na lodi chřadne
Však víra, víra má
ta nikdy neuvadne

Budu mít svobodu,
ženy, verše, svůj cíl
Pro co už jiného
bych tady žil?

…..
20.1.2014
Na projektu dál pracuji. Již jsem dokončil píseň Caroliny, matky Charlese. V současné chvíli mám dopsaných osm písní, přibude už zřejmě jen jedna. Povedlo se mi napsat i jeden duet, za což jsem velmi rád – to není má silná stránka :-)
Dokončeno mám rovněž několik dialogů a monologů. Vystoupení by mělo obsahovat také dvě, možná tři originální básně v překladu. Na ty však musím sehnat práva.
Jisté je, že zazní zhudebněný sonet ve fr. originálu, Le Flambeau vivant. Ten mám již úspěšně zaregistrovaný.
Výstupy a chronologii první půle mám již téměř hotovou, druhá půle je hotová tak z 1/3.

…..
14.9.2014
Od ledna jsem toho moc do projektu nepřipsal. Nebyl na to příliš čas, ale snad se do toho opět trošku ponořím. Každopádně jsem složil novou píseň, která bude takovou upoutávkou na představení. Poprvé zazněla na posledním koncertu v The Black Sheep. Jakmile bude zaregistrována, určitě sem dám text.